До всіх статей

Як знизити ризики втрати зору

Поради по здоров’ю
Корисна інформація: Як знизити ризики втрати зору

Гострота та якість зору людини залежить від низки чинників. Помітили останнім часом діагональні, похилі чи горизонтальні спотворення сприйняття? Можливо, у вас розвинулася диплопія – візуальна зміна у сприйнятті подвійного зору.

Корисна інформація: Як знизити ризики втрати зору

Що таке синдром сухого ока

Синдром сухого ока (або ССО) розвивається у людей, які зазнають постійних зорових навантажень – водіїв, офісних працівників, програмістів, розробників. Форми ССО – поверхнева та глибинна. Характерні прояви – свербіння, печіння, відчуття піску в очах, постійна втома.

Корисна інформація: Як знизити ризики втрати зору

Сухе око: важливо пам’ятати

При синдромі сухого ока не виділяється достатньо сльози (0,3-0,5 мл за хвилину). Щоб позбутися відчуття печіння, свербіння, піску в очах, рекомендовано використовувати спеціальні краплі (штучні сльози).

Види та причини диплопії

Диплопія буває:

 • Монокулярною. У цьому випадку подвійний зір зберігається навіть при закритті одного ока.
 • Бінокулярною. Подвійний зір зникає при закритті одного ока.

Монокулярний зір виникає через проблеми, які торкаються лише одного ока, що призводить до втрати стереоскопічного (бінокулярного) зору. Ось деякі з основних причин монокулярного зору:

 • Порушення рефракції – охоплює короткозорість (міопію), далекозорість (гіперметропію), астигматизм та інші аномалії, які можуть призвести до зниження зорової функції в одному або обох очах.
 • Катаракта та інші проблеми з кришталиком. Катаракта – це помутніння кришталика, що знижує його прозорість та здатність фокусувати зображення на сітківці.
 • Патології рогівки. Рогівка – це прозорий зовнішній шар ока, і її зміна чи пошкодження можуть вплинути на зір.
 • Зміни в сітківці: будь-які патології або пошкодження сітківки можуть призвести до втрати зору в очах або зниження його якості.

Подвійний бінокулярний зір (або диплопія) виникає, коли обидва ока не можуть поєднати свої зображення в одне, що призводить до сприйняття двох різних зображень. Ось кілька основних причин подвійного бінокулярного зору:

 • Косоокість (страбізм) – цей стан характеризується неправильним розташуванням ока, яке відхиляється убік або вгору/вниз від осі погляду.
 • Нервова дисфункція або параліч – проблеми з нервами, що контролюють рух м’язів ока, можуть викликати зміщення ока та диплопію.
 • Зміни в центральній нервовій системі (ЦНС) – ушкодження або захворювання ЦНС, такі як інсульт або пухлини, можуть впливати на зони, що відповідають за координацію рухів очей.
 • Патології ЦНС та м’язові патології – деякі захворювання м’язів або ЦНС можуть вплинути на нормальне функціонування м’язів очей, викликаючи подвійний зір.
Корисна інформація: Як знизити ризики втрати зору Корисна інформація: Як знизити ризики втрати зору

Тобто монокулярний подвійний зір зазвичай викликають структурні зміни в будові органів зору, проблеми з кришталиком, рефракцією, захворювання рогівки та сітківки ока. Оскільки першопричина може бути успішно діагностована та усунена, порушення піддається лікуванню. Подвійний бінокулярний зір розвивається внаслідок неврологічних патологічних змін, проблем із мускулатурою очей.

Профілактика подвійного зору

Головний спосіб профілактики диплопії – регулярні візити до офтальмолога та виконання всіх лікарських приписів. Дотримуйтеся режиму роботи та відпочинку, стежте за поставою, виконуйте гімнастику для очей. Не менш важливу роль відіграє якість харчування, достатня кількість вітамінів у раціоні.

Корисна інформація: Як знизити ризики втрати зору

Краплі при диплопії

При диплопії зазвичай застосовують краплі категорії штучної сльози. Вони мають схожий із рідною слізною рідиною склад і ефективно компенсують нестачу вологи. Головним компонентом крапель СуперОптік Аква є гіалуронова кислота. Вона зволожує, усуває сухість, подразнення, печіння та свербіння. Застосовувати засіб можна щодня до 5 разів. Але врахуйте: використання крапель помітно покращує стан, запобігає сухості очей, відчуття піску, але лікування диплопії має бути комплексним.

Вправи при подвійному зорі

Щоденні вправи при диплопії допомагають відновлювати зір. Прості варіанти:

 • Беріть аркуш паперу, намалюйте на ньому вертикальну лінію 1 см завширшки та 10 см завдовжки. Розташуйте папір на рівні очей на відстані 1 м. Уважно дивіться на лінії, нахиляйте голову вниз, фокусуючись на межі – вона має почати двоїтися. Почніть рухати головою у різні боки. У кімнаті має бути досить світло.
 • Закріпіть на стіні будь-який об’єкт і відійдіть на відстань 2-3 м. Стисніть кулак, вказівний палець витягніть вгору, тримайте руку на відстані 40 см від обличчя. Дивіться на об’єкт на стіні через кінчик вказівного пальця – він почне двоїтися. Потім перенесіть фокус на палець зі стіни, і двоїтися буде об’єкт. Достатньо виконувати такі тренування по 5 хвилин кілька разів на день.
 • Візьміть кольорову картинку та починайте розглядати її з найменшого яскравого об’єкта – спочатку повністю, потім окреслюючи контури очима.

Також вправи для лікування диплопії зможе порекомендувати офтальмолог.

Діагностика та лікування диплопії очей

Діагностика диплопії передбачає збирання анамнезу, проведення низки аналізів та тестів. Терапія має підбиратися індивідуально, з урахуванням причин. Зазвичай вона передбачає носіння спеціальних окулярів чи лінз, пов’язок на очі. Хороші результати дають спеціальні вправи при диплопії. Можливе й хірургічне оперативне втручання.

Дослідження

Бінокулярну диплопію дослідники відносять до складних окорухових порушень. Важливо використовувати сучасні методи діагностики та комплексно підходити до терапії (вона може передбачати призматичну, функціональну, хірургічну корекцію). Це дозволить досягти оптимальних результатів та підвищити якість життя.

Висновок

Диплопією називають порушення зорової функції, що супроводжується двоїнням картинки. По суті, йдеться про симптом, а не окреме захворювання. Тому важливо визначити провокуючі чинники та усунути їх. Допомагають при диплопії вправи. Коли починаєте відчувати втому в очах та перші симптоми диплопії, не забувайте про краплі для зволоження очей – наприклад, СуперОптік Аква. Для успішного вирішення проблеми потрібен комплексний підхід.

Використана література

Аклаева Н. А. Бинокулярная диплопия: диагностика и лечение. Текст научной статьи по специальности «Клиническая медицина».

Dry eye disease – diagnosis and treatment. Ræder S, Klyve P, Utheim TP. Tidsskr Nor Laegeforen. 2019 Aug 8;139(11). doi: 10.4045/tidsskr.18.0752. Print 2019 Aug 20.

Diplopia: Diagnosis and management. Jain S. Clin Med (Lond). 2022 Mar;22(2):104-106. doi: 10.7861/clinmed.2022-0045.

Approach to Diplopia. Glisson CC. Continuum (Minneap Minn). 2019 Oct;25(5):1362-1375. doi: 10.1212/CON.0000000000000786.

Management of Diplopia. Bacal D, O’Hara M, Wang FM, Nelson LB. J Pediatr Ophthalmol Strabismus. 2020 Sep 1;57(5):276-280. doi: 10.3928/01913913-20200501-01.

Дізнайся, які краплі тобі обрати
Швидкий тест, який допоможе визначитись чи загрожує вам Синдром Сухого Ока та які краплі краще обрати відповідно до ваших потреб
5 коротких запитань (3-5 хв часу на проходження)
Під час проходження тесту, ми не збираємо ваші персональні дані (ім’я, телефон, електронна адреса тощо)
ПРОЙТИ ТЕСТ
Дізнайся, які краплі тобі обрати
1.
Чи використовуєте Ви краплі для полегшення таких симптомів: сухість очей, відчуття піску, почервоніння ока?

2.
Як часто Ви відчуваєте сухість, втому очей, відчуття піску або печіння?

3.
Які симптоми відчуваєте найчастіше? (можете обрати декілька)
4.
Коли частіше відчуваєте симптоми, які зазначали в попередньому питанні?

5.
Чи використовуєте ви лінзи?

Додаткова допомога зору:
СуперОптік Капсули

1 капсула на добу для підтримки та захисту зору від
несприятливих зовнішніх факторів (робота за комп’ютером, куріння, керування транспортними засобами та вікові зміни 40 років).

Омега 3, Лютеїн Flora Glo ® та 15 активних компонентів для зниження стомлюваності та підтримання нормальних функцій зору.

Чи не є лікарським засобом.

Без ГМО.