Різзю в очах називають специфічні неприємні відчуття, схожі на ті, які виникають, якщо щось потрапило в око. До того ж око може почервоніти і почати сльозитися. Найчастіше це супроводжується і світлочутливістю. Подібна проблема називається синдромом сухого ока.[1]
Коротко про ССГ
Турбує неприємне відчуття, коли в очах сухість і різь? Основна причина цього стану пов’язана з неправильним виділенням рідини з ока та компонентів сльозової плівки. Проблема може з’явитися внаслідок зовнішніх чинників, або бути спровокованою віковими чи гормональними змінами. Якщо болять очі, з’являється сухість в очах, різь, це може бути результатом прийому низки ліків, тривалої роботи за комп’ютером, неналежного вибору та догляду за лінзами. [2]
Цей синдром може спричинити у людини значний дискомфорт. А без лікування і зовсім перейти в хронічну форму.
Сухе око: важливо пам’ятати
Як проявляється захворювання? Пацієнт зазвичай скаржиться на печіння, свербіж, “пісок”. У нього відзначається мінлива гострота зору, що постійно змінюється, він також болісно реагує на яскраве світло. Ще в таких випадках властиві скарги на сльозотечу, почервоніння, відчуття напруження під час читання, перегляду екрана монітора телевізора чи комп’ютера, під час керування автомобілем. Запам’ятаємо ці симптоми.
Коли турбує сухість в очах, немає усвідомлення, що робити, адже різь заважає нормально жити – є бажання позбутися проблеми. Насамперед необхідно зволожити сухе повітря вдома, тим паче взимку, коли кімнати надто опалюються. Якщо все ж таки вирішили приймати лікарські препарати, то робити це потрібно тільки після призначення лікаря і згідно з інструкцією. [3]
Причини різі в очах
Виникненню проблем подібного роду болю сприяють різноманітні чинники. Найчастіші причини того, що очі сльозяться, сухість і різь в очах є вашими “товаришами”: [4]
- недосипання на регулярній основі;
- алергічні реакції при зіткненні з алергенами;
- наявність стороннього тіла;
- офтальмологічне захворювання;
- потрапляння небезпечної хімічної речовини в очі;.
- тривале використання гаджетів, кондиціонерів, використання лінз, керування автомобілем.
Окремі проблеми схожого характеру можуть спостерігатися у людей, які носять лінзи. Також може бути й так, що після зняття лінз виникає різь в очах. Це тривожний сигнал про необхідність відвідати лікаря і підібрати інші лінзи.
Діагностика чинників, що призводять до різі в очах
Різкий біль в очах рідко з’являється зненацька. З таким відчуттям попутно виникають інші симптоми, які безпосередньо вказують на існування проблем з очима. Чим раніше буде встановлено точний діагноз, тим краще. Не зволікайте з візитом до лікаря!
Сухості та різі в очах самотужки не позбутися – необхідна допомога фахівця. Аби виявити причину різі, офтальмолог здійснює низку діагностичних заходів.
Лікування
Після встановлення чинника, що зумовив дискомфортне відчуття, різі та сухості в очах, офтальмолог запропонує ефективне лікування. При синдромі сухого ока часто призначають зволожуючі краплі категорії штучної сльози. Наприклад, краплі з вмістом гіалуронової кислоти “СуперОптик Аква“. Якщо причина різі більш небезпечна, призначають препарати з антибіотиками.
Дотримання простих правил допоможе знизити ризик розвитку ССГ:
- Застосування зволожувача повітря.
- Належний сон.
- Носіння сонцезахисних окулярів за вітряної та сонячної погоди.
- Уникнення тютюнового диму.
- Використання якісної косметики для очей.
Народні засоби
Насправді це далеко не порятунок №1 у боротьбі з описаною проблемою. Проте якщо є нагальна потреба полегшити стан, можна робити компреси з листя берези, шавлії, ромашки, використовувати заварку з чаю. Однак це не доведено наукою. Також можуть виникнути алергічні реакції – потрібно бути обережним. [7]
Профілактика
Важливо:
- дотримуватися гігієни;
- робити перерви, працюючи за комп’ютером/ноутбуком;
- уникати вживання продуктів, що провокують алергію.
Використовуйте краплі в очі від різі та сухості “СуперОптик Аква” згідно з інструкцією.
Чого не можна робити в умовах різі в очах
Коли з’явився дискомфорт, не можна допускати тертя руками, щоб не спричинити мікротравми і не занести інфекцію.
Резюме
Сухість і різь в очах можуть бути наслідком синдрому сухого ока, спричиненого неправильним виробленням сліз і зовнішніми факторами, враховуючи вік, гормональні зміни, ліки і роботу за комп’ютером. Ці симптоми охоплюють печіння, свербіж, відчуття “піску” в очах, почервоніння, сльозотечу і світлочутливість.
Лікування синдрому сухого ока та різі в очах потребує консультації офтальмолога. Він може порекомендувати зволожувальні краплі (штучні сльози) для полегшення симптомів. За серйозних проблем, таких як інфекції, можуть знадобитися антибіотики або інші препарати.
До профілактичних методів належать: зволоження повітря в приміщенні, дотримання правил гігієни, проведення перерв під час роботи за комп’ютером, уникнення алергенів і використання якісної косметики для очей.
При появі різі в очах слід уникати тертя очей руками, щоб уникнути мікротравм та інфекцій. Варто звернутися до лікаря для встановлення правильного діагнозу та лікування, оскільки ССО може завдавати дискомфорту і потребує уваги фахівця.