Пляж, довгоочікуваний теплий пісочок, шум легких хвиль, чудовий настрій, що може його зіпсувати? Вітер! Як же дискомфортно, коли до щойно добре змащеного кремом із SPF тіла починає прилипати пісок, вся вимита черешня та бутерброди – в піску, так ще й в очі потрапляють пил і піщинки. Якщо потерти очі руками, почнеться рясна сльозотеча, печіння, різі. Ці відчуття максимально схожі на ті, що виникають при синдромі сухого ока. У ситуації з пляжем можна просто піти, а ось із синдромом сухого ока, на жаль, справи йдуть інакше та проблема вимагає розв’язання. До того ж, якщо нічого не робити, він може прогресувати та призвести до великих проблем із зором. Як впоратися з відчуттям піску в очах при синдромі сухого ока, захистити очі та подбати про зір – читайте у цій статті.
Коротко про ССО
Синдром сухого ока (ССО) є мультифакторним захворюванням, пов’язаним із порушеннями гомеостазу слізної плівки, що складається з трьох шарів:
- Ліпідний шар має кілька важливих функцій. По-перше, він перешкоджає випаровуванню вологи, допомагаючи зберегти зволоженість ока. По-друге, він здійснює нормальну температурну регуляцію слизової ока та рогівки.
- Водний шар, який складається з вологи та муцинового компонента. Волога забезпечує зволоження ока, а муцин відіграє ключову роль у гідрофільних властивостях слізної плівки та її оптимальній фіксації на поверхні рогівки ока.
- Муциновий шар – це тонка плівка, яка покриває передню сторону очного яблука. Його головна функція полягає у захисті ока від інфекцій, пересихання, дрібних частинок пилу та інших забруднень.
ССО може розвиватися внаслідок:
1. Випаровування рідини з поверхні ока або порушення формування слізної плівки:
- тривала концентрація з поодиноким кліпанням, безперервне читання, носіння лінз, робота з гаджетами.
2. Зниження продукції сльози:
- зниження продукції сльози може бути спричинене різними факторами, включно з віковими, гормональними змінами, медикаментозними препаратами, системними захворюваннями або ушкодженням слізних залоз.
3. Комбінації цих двох факторів.
У підсумку слизова ока стає сухою, виникають подразнення, підвищуються ризики інфікування та запалень.
Сухе око: важливо пам’ятати
Нормальне виділення сльози – 0,3-0,5 мл на хвилину. При синдромі сухого ока цей обсяг менший, зволоження та захист очей знижуються. Характерні симптоми – свербіння, печіння, відчуття піску. Стан помітно покращує застосування зволожувальних крапель.
Причини появи відчуття піску в очах
Основні причини відчуття піску в очах – офтальмологічні захворювання, але можуть впливати й інші чинники. Найпоширеніші причини:
- Синдром сухого ока. Кількість сльози, що виділяється, помітно знижується і/або вона занадто швидко випаровується. У підсумку страждає поверхня ока, виникають характерні неприємні відчуття.
- Хвороби повік і поверхні ока. Переважно це блефарит, кератит, кон’юнктивіт запальної, алергічної чи інфекційної природи.
- Ячмінь. Запалення волосяного фолікула в основі вії викликає відповідні неприємні симптоми.
- Рідкісні патології на кшталт птеригіуму. Таке доброякісне розростання кон’юнктиви призводить до утворення зайвих анатомічних очних структур і викликає відчуття чужорідного тіла.
- Деякі автоімунні процеси – склеродермія, артрит тощо. Вони починаються із загальних неприємних симптомів, серед яких і пісок, печіння в очах.
- Носіння контактних лінз. Можливо, є патології поверхні ока, неправильно вибрано лінзи, порушуються правила їх використання.
Найпростіша причина – щось просто потрапило до ока. Але якщо симптом турбує регулярно, можна говорити про системні порушення та звернутися до спеціаліста.
Фактори ризику
До зовнішніх належать:
- Рефракційні операції.
- Травми повік, очей.
- Тривала концентрація: довга дорога за кермом автомобіля, читання або інші завдання, які потребують напруги очей і можуть призвести до зниження частоти кліпання.
- Постійна робота за комп’ютером.
- Запальні процеси рогівки.
- Перебування в приміщеннях, що кондиціонуються, використання обігрівачів (техніка сушить повітря).
- Носіння контактних лінз, особливо при неправильному виборі, порушенні правил використання.
- Приймання деяких лікарських засобів (особливо діуретиків, антидепресантів, засобів від гіпертонії, алергії).
- Використання крапель для очей із консервантами у складі (вони викликають подразнення, алергічні реакції).
Внутрішні фактори, що провокують сухість очей:
- Вік (у зоні підвищеного ризику – жінки в період менопаузи).
- Хронічні захворювання на кшталт патологій слізних залоз, блефариту, глаукоми тощо.
- Деякі системні патології (проблеми із щитовидною залозою, діабет, артрит, синдром Шегрена).
- Загальне виснаження, голодування, вітамінодефіцит.
Аби вирішити проблему, потрібно враховувати першопричину та обов’язково попрацювати з нею.
Симптоми піску в очах
Головна ознака – відчуття піску в очах. Інші прояви стану:
- Підвищена чутливість до яскравого світла.
- Мимовільна сльозотеча без провокуючих факторів.
- Свербіння, бажання постійно потерти очі.
- Важкість, біль у зоні повік.
- Червоні білки очей.
- Сильна сухість, різі.
Що може допомогти полегшити відчуття піску під повіками
Відчуття піску в очах дуже неприємне та може помітно знижувати працездатність.
Що робити? Найпростіший спосіб – регулярно робити перерви в роботі за комп’ютером, читанні та інших завданнях, які потребують тривалої концентрації. Дуже важливо не терти очі – це шкідлива звичка, особливо, якщо ви носите контактні лінзи.
Краплі штучної сльози СуперОптік Аква з гіалуронкою у складі зволожують очі, допомагаючи зняти втому від тривалої роботи за комп’ютером, сухість та подразнення в очах при перебуванні в приміщенні з кондиціонером або обігрівачем, у вітряну погоду при підвищеній запиленості навколишнього середовища тощо.
Відвідайте офтальмолога – якщо відчуття піску в очах не минає впродовж тривалого часу, потрібно отримати правильний діагноз і пройти комплексну терапію.
Профілактика
Основні методи профілактики піску в очах:
- Правильне харчування та приймання вітамінів.
- Дотримання правил носіння контактних лінз.
- Використання якісних сонцезахисних окулярів.
- Регулярне відвідування офтальмолога та корекція захворювань.
- Перерви під час роботи за комп’ютером, виконання гімнастики для очей.
- Застосування крапель із категорії штучної сльози.
Висновок
Сухість очей, відчуття піску в очах чи під повіками – неприємні симптоми, які знижують працездатність та впливають на загальну якість життя. Синдром сухого ока може розвинутися непомітно, тому очам потрібна постійна увага, турбота та догляд. Краплі штучної сльози СуперОптік Аква ефективно зволожують очі, допомагаючи боротися з неприємними симптомами сухості, втоми, подразнення та відчуття піску в очах, а також відновлюючи водний шар сльози до максимально природного стану.
Використана література
Бржеський В. В., Майчук Д. Ю. Нові можливості імуносупресивної терапії у хворих на синдром «Сухого ока». 2020.
Dry Eye. Clayton JA. N Engl J Med. 2018 Jun 7;378(23):2212-2223. doi: 10.1056/NEJMra1407936.
Dry Eye Disease: An Update в 2022. Hakim FE, Farooq AV. JAMA. 2022 Feb 1;327(5):478-479. doi: 10.1001/jama.2021.19963.
Dry eye disease – diagnosis and treatment. Ræder S, Klyve P, Utheim TP. Tidsskr Nor Laegeforen. 2019 Aug 8;139(11). doi: 10.4045/tidsskr.18.0752. Print 2019 Aug 20.
Dry Eye Disease: Prevalence, Assessment, and Management. Rouen PA, White ML. Home Healthc Now. 2018 Mar/Apr;36(2):74-83. doi: 10.1097/NHH.0000000000000652.