До всіх статей

Комп’ютерний зоровий синдром: причини та лікування

Поради по здоров’ю
Корисна інформація: Комп’ютерний зоровий синдром: причини та лікування

Тривала робота за комп’ютером може призводити до зниження гостроти зору та появи неприємних симптомів на кшталт сухості, печіння, відчуття піску в очах. Водночас дія випромінювання накопичувальна, негативний ефект проявляється з часом. У зоні ризику розвитку комп’ютерного зорового синдрому всі люди, які щодня проводять багато часу за гаджетами.

Корисна інформація: Комп’ютерний зоровий синдром: причини та лікування

Коротко про синдром сухого ока

При ССО око не отримує достатньої кількості вологи, або випаровування сльози відбувається дуже швидко. До основних симптомів можна зарахувати відчуття піску, печіння. Підвищують ймовірність розвитку ССО шкідливі звички, тривале перебування в приміщеннях, що кондиціонуються або сильно опалюються, деякі системні захворювання. У зоні ризику жінки в період менопаузи та люди, які носять лінзи.

Сухе око: важливо пам’ятати

У нормі око має виробляти 0,3-0,5 мл сльози на хвилину, якщо ця кількість менша, виникне характерний дискомфорт. Для усунення неприємних відчуттів і профілактики їхньої появи лікарі рекомендують використовувати препарати штучної сльози.

Симптоми комп’ютерного синдрому

Головна причина сухості очей та інших неприємних симптомів унаслідок роботи за комп’ютером – рідкісні кліпання. Інший момент – природні та екранні картинки мають низку відмінностей. Останні світяться, неконтрастні, безперервні, сформовані дискретними точками, позбавлені чітких меж. Під час роботи за комп’ютером людина постійно переводитиме погляд із клавіатури на екран пристрою, можливо, на паперовий текст – це додатково збільшує навантаження. Щоб знизити негативний вплив комп’ютера на зір, потрібно правильно налаштовувати яскравість.

Корисна інформація: Комп’ютерний зоровий синдром: причини та лікування Корисна інформація: Комп’ютерний зоровий синдром: причини та лікування

Також сидяча робота – головний провокуючий фактор шийного остеохондрозу. Захворювання супроводжується пульсуючим болем в очах, мігренями, затуманеним зором.

Як проявляється синдром

До проявів комп’ютерного зорового синдрому відносять:

 • порушення акомодації (складнощі з фокусуванням зору);
 • розмитість зображення;
 • мерехтливі точки, «мушки» перед очима.

Можуть виділятися також очні симптоми – це різь, печіння, почервоніння очних яблук, болі при їхньому русі, сльозотеча, головний біль.

Що викликає комп’ютерний зоровий синдром

Напруга очей виникає внаслідок відповідної реакції головного мозку та органів зору на символи на екрані комп’ютера. Очі без проблем фокусуються на друкованому тексті із символами чорного кольору та чітко окресленими краями. У комп’ютерних зображень роздільна здатність і ступінь контрастності зовсім інші.

Органи зору спочатку напружуються для розрізнення текстів і картинок, потім намагаються перейти на низьке фокусування, точку спокою акомодації. Після цього починається новий цикл напруги. Постійні скорочення фокусуючих м’язів призводять до втоми.

Види ускладнень

До ускладнень комп’ютерного зорового синдрому відносять головний біль, зниження чіткості зору, прогресування міопії (рефракційний стан ока, при якому зображення фокусується перед сітківкою, а не на ній). Якщо не дотримуватися гігієни праці, можливі спазми акомодації.

Якщо ви довго сидите, вибираєте неправильні пози, можуть бути проблеми з опорно-руховою системою. Вони спричиняють порушення в роботі ЦНС, органів травлення, дихання, порушення кровообігу.

Діагностика синдрому сухого ока

Виявили у себе симптоми комп’ютерного синдрому? Зверніться до лікаря для проведення діагностики та призначення терапії. Офтальмолог проводить огляд, оцінює гостроту зору, збирає анамнез. За потреби досліджує очне дно, сітківку, зоровий нерв.

Корисна інформація: Комп’ютерний зоровий синдром: причини та лікування

Лікування комп’ютерного синдрому

Перша рекомендація, як лікувати комп’ютерний зоровий синдром – правильно організувати робочий простір. Монітор має знаходитись на відстані витягнутої руки, верх екрану розташовують на рівні очей або трохи нижче. Багато залежить від освітлення – на екран не мають потрапляти відбиття світла, відблиски.

Регулярно протирайте пил на моніторі, не сидіть навпроти вікна без сонцезахисних систем. Існує гігієна праці та відпочинку за комп’ютером: понад 6 годин у сумі працювати щодня не рекомендується, щогодини потрібно робити перерви. Можна робити спеціальну гімнастику для зору, носити спеціальні окуляри зі світлофільтрами.

Якщо турбує синдром сухого ока та ви використовуєте засоби контактної корекції зору, варто перейти на окуляри під час роботи за комп’ютером і застосовувати препарати штучної сльози.

Прості поради

Комп’ютерний зоровий синдром – поширена у сучасному світі проблема. Офтальмологи рекомендують:

 • Працювати у спеціальних окулярах.
 • Спеціальні тести для виявлення проблем із зором для точного встановлення діагнозу та складання плану дій.
 • Краплі категорії штучної сльози.
 • Стежити за частотою кліпань (що частіше ви кліпаєте, тим краще).
 • Купівлю комфортного крісла.

Як вибрати краплі

Спеціальні краплі для зволоження очей знижують зорове навантаження, усувають неприємні симптоми на зразок сухості, свербіння. Вони представлені в кількох категоріях:

 • Зволожувальні. Усувають втому, дискомфорт та болючі відчуття.
 • Загоювальні. Регенерують слизові, пошкоджені клітини. У складі є рослинні екстракти, вітаміни, мінерали.
 • Судинозвужувальні. Усувають почервоніння, набряклість, нормалізують тиск усередині ока.

Працюючи за комп’ютером можна використовувати штучні сльози СуперОптік Аква. Головний активний компонент зволожувальних крапель – гіалуронова кислота. Краплі категорії штучної сльози розслабляють, зволожують, підвищують чіткість зору.

Рекомендації

При комп’ютерному зоровому синдромі допомагає проста гімнастика:

 • Почергово ведіть очима справа наліво та зліва направо.
 • Замружте очі на кілька секунд, потім відкрийте їх та інтенсивно покліпайте.
 • Дивіться вгору, потім униз, рухайте зіницями повільно.
 • Почніть робити кілька рухів за годинниковою стрілкою по колу та проти неї.
 • Зводьте зіниці до носа, потім розслабляйте очі.
 • Дивіться вдалину впродовж 30 секунд, потім зафіксуйте погляд на відстані 30 см від очей.
 • Повільно малюйте відкритими очима вісімку.
 • Часто та швидко кліпайте.
 • Закрийте очі, розслабте м’язи обличчя, потім починайте обертати очі за годинниковою стрілкою та проти неї.

Кожну вправу рекомендовано повторювати 4-12 разів.

 

Корисна інформація: Комп’ютерний зоровий синдром: причини та лікування

Висновок

Комп’ютерний синдром розвивається внаслідок м’язової перенапруги. Щоб знизити вираженість неприємних симптомів, правильно облаштуйте робоче місце, робіть перерву щогодини, почніть виконувати просту гімнастику. При сухості, печінні та відчутті піску добре допомагають препарати штучної сльози.

Використана література

Ісакова Є. В. Робота з комп’ютером та комп’ютерний зоровий синдром.

Advances in dry eye disease treatment. O’Neil EC, Henderson M, Massaro-Giordano M, Bunya VY. Curr Opin Ophthalmol. 2019 May;30(3):166-178. doi: 10.1097/ICU.0000000000000569.

DRY EYE DISEASE. A REVIEW. Zemanová M. Cesk Slov Oftalmol. 2021 Winter;77(3):107–119. doi: 10.31348/2020/29.

Allergy and Dry Eye Disease. Leonardi A, Modugno RL, Salami E. Ocul Immunol Inflamm. 2021 Aug 18;29(6):1168-1176. doi: 10.1080/09273948.2020.1841804. Epub 2021 Feb 5.

Dry Eye Disease: An Update in 2022. Hakim FE, Farooq AV. JAMA. 2022 Feb 1;327(5):478-479. doi: 10.1001/jama.2021.19963.

Дізнайся, які краплі тобі обрати
Швидкий тест, який допоможе визначитись чи загрожує вам Синдром Сухого Ока та які краплі краще обрати відповідно до ваших потреб
5 коротких запитань (3-5 хв часу на проходження)
Під час проходження тесту, ми не збираємо ваші персональні дані (ім’я, телефон, електронна адреса тощо)
ПРОЙТИ ТЕСТ
Дізнайся, які краплі тобі обрати
1.
Чи використовуєте Ви краплі для полегшення таких симптомів: сухість очей, відчуття піску, почервоніння ока?

2.
Як часто Ви відчуваєте сухість, втому очей, відчуття піску або печіння?

3.
Які симптоми відчуваєте найчастіше? (можете обрати декілька)
4.
Коли частіше відчуваєте симптоми, які зазначали в попередньому питанні?

5.
Чи використовуєте ви лінзи?

Додаткова допомога зору:
СуперОптік Капсули

1 капсула на добу для підтримки та захисту зору від
несприятливих зовнішніх факторів (робота за комп’ютером, куріння, керування транспортними засобами та вікові зміни 40 років).

Омега 3, Лютеїн Flora Glo ® та 15 активних компонентів для зниження стомлюваності та підтримання нормальних функцій зору.

Чи не є лікарським засобом.

Без ГМО.