До всіх статей

Як вибрати краплі від сухості очей

Поради по здоров’ю
Корисна інформація: Як вибрати краплі від сухості очей

Наприкінці робочого дня почали турбувати неприємні відчуття сухості, печіння та піску в очах? Вони можуть виникати через офтальмологічні захворювання або зниження продукції природної сльози. Також причина може бути в синдромі сухого ока, давайте розберемося що це таке і як з ним впоратися.

Корисна інформація: Як вибрати краплі від сухості очей

Коротко про ССО

Синдром сухого ока або ССО – патологічний стан, що розвивається внаслідок зниження обсягів вироблення сльози та/або зміни її складу. Падає зволоженість поверхні ока, що призводить до зниження захисту та проблем із зором.

На поверхні очного яблука розташовується слізна плівка, яка відіграє важливу роль у підтримці здоров’я ока. Ця тонка плівка виконує кілька ключових функцій, які забезпечують правильне функціонування органів зору.

По-перше, слізна плівка забезпечує живлення очного яблука, поставляючи йому необхідні речовини та кисень. Це особливо важливо для глибоких структур ока, які потребують постійного оновлення поживних компонентів для підтримки своєї працездатності.

По-друге, слізна плівка відіграє роль очищувача, видаляючи з ока вуглекислий газ, відпрацьовані епітеліальні частки та метаболіти. Це допомагає підтримувати оптимальні умови всередині ока та запобігає накопиченню шкідливих речовин.

До того ж слізна плівка виконує функцію захисту, утворюючи захисний шар на поверхні ока. Цей шар містить жирні речовини (ліпіди), які допомагають запобігати випаровуванню сліз і зберігають вологу в оці. У такий спосіб слізна плівка сприяє підтримці зволоженості та комфорту очей.

Однак можливі збої у функціонуванні слізної плівки, що може вплинути на здоров’я ока. Ці збої можуть бути пов’язані з дисфункцією слізних залоз чи іншими проблемами, такими як нестача вітамінів чи травми ока. Такі порушення можуть призвести до різних проблем із зором та загальним комфортом очей, зокрема до синдрому сухого ока.

Синдром сухого ока: важливо пам’ятати

При синдромі сухого ока не виробляється достатній обсяг сльози, знижується захист та зволоження. У нормі за хвилину має виділятися 0,3-0,5 мл, якщо ця кількість менша, виникнуть характерні неприємні симптоми – свербіння, печіння, відчуття піску в очах. Краплі при сухості очей застосовують для очищення та зволоження.

Що викликає синдром сухого ока

Постійне достатнє зволоження поверхні ока сльозою відповідає за ваш комфорт, здоров’я та високу гостроту зору. У нормі сльоза омиває поверхню очного яблука, зволожує її, змиває чужорідні частинки, шкідливі мікроорганізми, пил. До її складу входять водний, ліпідний та муциновий компонент. Кожна складова виконує свої функції. Так ліпіди виключають ризики швидкого випаровування захисної плівки, забезпечують умови для якісного змащування поверхні ока. Муцин утримує сльозу та сприяє її рівномірному розподілу на поверхні ока.

Корисна інформація: Як вибрати краплі від сухості очей Корисна інформація: Як вибрати краплі від сухості очей

Кожен компонент виробляє певний тип залоз:

 • Жировий – мейбомієві.
 • Рідкий – слізні.
 • Муциновий – келихоподібні.

Порушення в будь-якому з названих типів залоз призводять до нестачі сльози та, відповідно, синдрому сухого ока.

Різновиди синдрому

З урахуванням ураженого органу виділяються різні типи синдрому сухого ока. Якщо мейбомієві залози припинили виробляти достатню кількість ліпідного компонента, слізна плівка почне швидко випаровуватись, розвинеться синдром сухого ока.

Виникає проблема і внаслідок нездатності слізних залоз продукувати достатній обсяг водянистої рідини, яка відповідає за зволоження поверхонь. Цей стан ще називають синдромом зневодненого сухого ока. З урахуванням першопричини проблеми лікар призначає терапевтичну схему.

Чинники, пов’язані з сухістю

До розвитку синдрому сухого ока призводять різні чинники. Серед основних можна виділити:

 • Використання контактних лінз. Засоби контактної корекції зору не викликають сухість, але в рази підвищують ризики її розвитку.
 • Постійна робота за комп’ютером. При використанні гаджетів ми рідше кліпаємо, отже, слізна плівка швидко випаровується, виникають симптоми сухості ока.
 • Вік. Після 50 років ризики розвитку синдрому сухого ока зростають у рази.
 • Менопауза. Жінки в період менопаузи теж у зоні ризику.
 • Негативний температурно-вологісний режим. Обігрівачі, кондиціонери сушать повітря, отже, тривале перебування у таких приміщеннях може призводити до розвитку синдрому сухого ока.
 • Часті авіаперельоти. У салоні літака повітря дуже сухе.
 • Негативна екологія чи погодні умови. Спека, посуха, сильні морози, постійний вітер також можна віднести до факторів, що провокують.
 • Куріння. Шкідлива звичка спричиняє сухість очей, підвищує ризики розвитку катаракти.
 • Приймання деяких лікарських препаратів. Ризики розвитку синдрому сухого ока підвищують антигістамінні препарати, протизаплідні пігулки, антидепресанти.
 • Проблеми з повіками. Внаслідок природних процесів старіння, проведеної блефаропластики.
Корисна інформація: Як вибрати краплі від сухості очей

Групи ризику

Синдром сухого ока може розвиватися у будь-якому віці. У групі ризику – люди, які постійно працюють за комп’ютером, водії, любителі соціальних мереж, геймери, користувачі лінз та інші.

Часто проблема починається після лазерної корекції зору та інших втручань в очне яблуко. Відіграє роль і життя у великому місті з поганою екологією, постійне перебування у запилених приміщеннях.

Діагностика

Офтальмолог під час огляду проводить низку досліджень, які показують ступінь зволоженості очей та діагностують ділянки з високим рівнем сухості. Для цього проводиться візуальний огляд із застосуванням спеціального мікроскопа. Під час обстеження фахівець дивиться на стан рогівки, повік, оцінює частоту кліпань. У разі потреби він здійснює забір слізної рідини для вивчення її складу.

Можуть використовуватися такі діагностичні методи:

 • Проба Норна. Показує швидкість випаровування слізної рідини.
 • Тест Ширмера. Дозволяє оцінити швидкість утворення слізної плівки.
  Лікар має не лише поставити діагноз, а й визначити першопричину проблеми.

Лікування сухого ока

Запорука помітних стійких покращень – виявлення першопричини проблеми та її усунення. Консервативна терапія передбачає:

 • Застосування крапель штучної сльози для зволоження ока, наприклад краплі СуперОптік Аква. Краплі штучної сльози мають у складі гіалуронку, прості у застосуванні, можуть використовуватися на постійній основі.
 • Лікування системних захворювань, які спровокували розвиток синдрому сухого ока.
 • Протиалергічна терапія (якщо патологія має алергічний характер).
Корисна інформація: Як вибрати краплі від сухості очей

Види очних крапель

Краплі при сухості очей використовуються для лікування та профілактики. Зазвичай їх закапують по 3-5 разів на добу. Залежно від призначення, краплі для очей бувають:

 • антибактеріальними;
 • від сухості та втоми;
 • вітамінними;
 • протиалергічними;
 • антизапальними;
 • універсальними;
 • судинозвужувальними;
 • противірусними;
 • для рогівки ока.

Краплі штучної сльози СуперОптік Аква зволожують, усувають сухість, подразнення, відчуття піску та свербіння. Вони підходять для постійного застосування та містять гіалуронову кислоту. Краплі СуперОптік Аква випускаються у зручному флаконі, в одній упаковці їх 2 шт.

Склад крапель

До складу крапель для зволоження очей входять гіалуронат та хлорид натрію, борна кислота, вода та допоміжні речовини. Основна активна речовина – гіалуронова кислота, вона з’єднує молекули води та утримує їх разом для утворення гідрофільної однорідної плівки, що зволожує рогівку.

Як застосовувати

Краплі для зняття сухості очей прості у застосуванні, випущені у зручному флаконі. До процедури вимийте руки або обробіть антисептичним розчином. Голову трохи закиньте назад, акуратно відтягніть вказівним пальцем нижню повіку, краплі мають потрапити в мішок кон’юнктиви. Активно покліпайте, щоб засіб розподілився по поверхні ока.

Корисна інформація: Як вибрати краплі від сухості очей

Рекомендації

Зволожувальні краплі від сухості очей рекомендовано застосовувати під час:

 • тривалої роботи за комп’ютером;
 • постійного використання контактних лінз;
 • підвищеної чутливості очей;
 • схильності до алергій;
 • знаходження у загазованих чи запилених приміщеннях.

Засіб має виражену профілактичну дію.

Висновок

Синдром сухого ока характеризується зниженням зволоження слизової оболонки очей. Це спричиняє неприємні відчуття – печіння, свербіння, відчуття піску, підвищує ризики зниження гостроти зору, розвитку офтальмологічних патологій. Краплі для зволоження очей усувають сухість, подразнення, виконують захисну функцію.

Використана література

Єгоров А. Є., Єлісєєва Т. О. Препарати гіалуронової кислоти в лікуванні синдрому «сухого ока».

The pathophysiology, diagnosis, and treatment of dry eye disease. Messmer EM.

Dtsch Arztebl Int. 2015 Jan 30;112(5):71-81; quiz 82. doi: 10.3238/arztebl.2015.0071.

Assessment and management of dry eye disease. Buckley RJ. Eye (Lond). 2018 Feb;32(2):200-203. doi: 10.1038/eye.2017.289. Epub 2018 Jan 5.

Menopause and Dry Eye Syndrome. Lurati AR. Nurs Womens Health. 2019 Feb;23(1):71-78. doi: 10.1016/j.nwh.2018.11.001. Epub 2018 Dec 27.

Allergy and Dry Eye Disease. Leonardi A, Modugno RL, Salami E. Ocul Immunol Inflamm. 2021 Aug 18;29(6):1168-1176. doi: 10.1080/09273948.2020.1841804. Epub 2021 Feb 5.

Дізнайся, які краплі тобі обрати
Швидкий тест, який допоможе визначитись чи загрожує вам Синдром Сухого Ока та які краплі краще обрати відповідно до ваших потреб
5 коротких запитань (3-5 хв часу на проходження)
Під час проходження тесту, ми не збираємо ваші персональні дані (ім’я, телефон, електронна адреса тощо)
ПРОЙТИ ТЕСТ
Дізнайся, які краплі тобі обрати
1.
Чи використовуєте Ви краплі для полегшення таких симптомів: сухість очей, відчуття піску, почервоніння ока?

2.
Як часто Ви відчуваєте сухість, втому очей, відчуття піску або печіння?

3.
Які симптоми відчуваєте найчастіше? (можете обрати декілька)
4.
Коли частіше відчуваєте симптоми, які зазначали в попередньому питанні?

5.
Чи використовуєте ви лінзи?

Додаткова допомога зору:
СуперОптік Капсули

1 капсула на добу для підтримки та захисту зору від
несприятливих зовнішніх факторів (робота за комп’ютером, куріння, керування транспортними засобами та вікові зміни 40 років).

Омега 3, Лютеїн Flora Glo ® та 15 активних компонентів для зниження стомлюваності та підтримання нормальних функцій зору.

Чи не є лікарським засобом.

Без ГМО.