До всіх статей

Профілактика втоми очей

Поради по здоров’ю
Корисна інформація: Профілактика втоми очей

Постійна робота за комп’ютером призводить до перенапруги та головного болю. Останнім часом у вас постійно проявляється втома, змінилася чіткість зору, непокоїть відчуття піску, чужорідного тіла в очах? Це не безвинні симптоми, вони вимагають обов’язкової уваги.

Корисна інформація: Профілактика втоми очей

Коротко про ССО

При синдромі сухого ока знижується продукція слізної рідини, або змінюється її склад. Клінічна картина виглядає так: відчуття піску та печіння, почервоніння, втома в очах. До провокуючих ССО факторів відносять шкідливі звички, носіння контактних лінз, тривала концентрація (наприклад на дорозі), активне використання гаджетів, тривале перебування у сухих, задимлених приміщеннях, наявність деяких системних патологій.

Діагноз ставиться за результатами обстеження, проведення низки офтальмологічних тестів. Також може знадобитися вимірювання обсягу продукції слізної рідини.

Сухе око: важливо пам’ятати

Якщо око не виробляє достатньої кількості слізної рідини, його поверхня почне пересихати, виникне характерний дискомфорт. Нормою вважається 0,3-0,5 мл сльози на хвилину. Що робити при печінні, свербінні, відчутті сухості? Швидке полегшення дають препарати штучної сльози, але додатково важливо розібратися з першопричинами та усунути їх.

Ознаки того, що вам потрібен відпочинок

Втома очей залежить від низки чинників. Серед них – поточні навантаження на очі, галузь, спосіб життя, кількість сну, шкідливі звички. До ознак перевтоми відносять:

 • Розмиті контури зображень. Симптом виникає внаслідок напруги зорових нервів та м’язів.
 • Туман перед очима. Його викликає сухість рогівки внаслідок рідкісних кліпань.
 • Почервоніння очного яблука. Комплексна ознака зорової втоми.
 • Підвищена сльозогінність. Розвивається внаслідок порушення сльозопродукції, може вказувати на перевтому, запальні процеси в повіках.
 • Печіння, свербіння, відчуття піску в очах.
 • Складнощі з фокусуванням. Проявляються внаслідок стомлення очних нервів та м’язів.
 • Посмикування повіки. Вказує на слабкість м’язів, порушену рефракцію (це оптична властивість ока, що відповідає за його здатність фокусувати світло на сітківці, що дозволяє нам бачити чіткі зображення).

Усе це серйозні сигнали організму, їх не варто ігнорувати. Відчуваєте дискомфорт? Зробіть перерву в роботі, а ще краще – виконайте спеціальні вправи, що знімають втому очей.

Корисна інформація: Профілактика втоми очей Корисна інформація: Профілактика втоми очей

Причини втоми очей

До втоми очей призводять такі фактори:

 • Високі навантаження на органи зору.
 • Робота за комп’ютером. Якщо ваша професійна діяльність передбачає застосування відповідної техніки, ви автоматично потрапляєте до групи ризику.
 • Синдром сухого ока. Поверхня ока для нормальної роботи повинна стабільно зволожуватися. Якщо сльози мало, змінено її склад, проблеми обов’язково виникнуть. Для зволоження, усунення свербіння та печіння рекомендовано використовувати краплі на кшталт штучної сльози. Вони містять гіалуронову кислоту, ефективні та прості у застосуванні.

Якщо проблеми з очима виникають унаслідок перенапруги, візьміть за звичку робити спеціальні вправи. Регулярна гімнастика дає чудові результати.

Чому гімнастика для очей корисна

Вправи для очей – не панацея від втоми, але якщо робити їх регулярно, значне поліпшення ви помітите вже в перший тиждень. Обов’язково проконсультуйтесь із офтальмологом, пройдіть комплексне обстеження. Вправи для зняття втоми очей спрямовані на профілактику мігрені, зняття напруги, але при серйозних захворюваннях вони не допоможуть. Потрібно виключити або підтвердити останні, в разі потреби призначити медикаментозну терапію.

Корисна інформація: Профілактика втоми очей

Гімнастика допомагає:

 • знімати напругу внаслідок підвищених зорових навантажень;
 • відновлювати природне зволоження ока;
 • знижувати негативний вплив УФ;
 • надавати профілактику поширених захворювань.

Вправи проти втоми очей

Почніть із таких простих вправ від втоми очей:

 • Дивіться перед собою вдалину впродовж кількох секунд. Поставте палець на відстані 30 см від очей і зосередьтеся на ньому на кілька секунд. Заберіть руку і знову дивіться вдалину. Потрібно зробити десять підходів.
 • Закріпіть на вікні круглу позначку діаметром 5 мм. Починайте переводити погляд із віддалених об’єктів за вікном на мітку та назад, повторіть 10 разів.
 • Переміщуйте олівець до кінчика носа з відстані витягнутої руки та назад, уважно стежте за ним. Оптимальна кількість повторів – 10.
 • Розплющіть очі широко й повільно, стежачи за диханням, малюйте у просторі цифру 8. Робити це потрібно в різних напрямках – по діагоналі, вертикалі, горизонталі. 5 повторів буде достатньо.
 • Поставте великий палець руки на відстані 39 см від очей, дивіться на його кінчик двома очима впродовж 5 секунд, потім одним (друге закрийте), іншим і знову двома.

Кому не підходять вправи?

Вправи проти втоми очей і головного болю не варто робити при запальних захворюваннях органів зору, проблемах із м’язами очей, відшаруванні сітківки (тому спочатку варто проконсультуватися з лікарем). Протипоказаннями можуть бути сильна короткозорість, неврологічні патології, високий тиск, травми ока, запалення та набряки.

Корисна інформація: Профілактика втоми очей

При катаракті гімнастику робити можна, але сама собою вона зір не поліпшить.

Які хвороби викликають головний біль та біль в очах

Мігрені супроводжуються не лише головними болями, а й блюванням, нудотою, підвищенням чутливості до звуку, світла, запамороченнями, болем в очах, помутнінням зору. Вони можуть бути з аурою та без. Існує очна мігрень, під час нападу спотворюється зорове сприйняття.

Пучковий або кластерний головний біль досить сильний, розвивається раптово, може мати повторюваний або епізодичний характер, часто непокоїть сезонно. Під час нападу (він триває в середньому 6-12 тижнів) біль виникає щодня, зазвичай посилюється ближче до ночі. Локалізуватися синдром може у зоні навколо очей, віддавати в голову, обличчя, плечі, шию. Характер найчастіше однобічний.

Корисна інформація: Профілактика втоми очей

Зв’язок головного болю та болю в очах

Втома та головний біль пов’язані одне з одним. Постійне використання гаджетів, тривала робота за ПК можуть призводити до перенапруги та викликати больовий синдром. Також відповідні симптоми виникають унаслідок сильної втоми, нестачі сну та стресу.

Допомога при головному болю

Головний біль негативно впливає на якість життя, може ламати всі плани. Не поспішайте приймати таблетки – спробуйте наступні вправи.

Види вправ

Для усунення та профілактики виникнення головного болю можна робити:

 • Нахили голови. Вони знімуть напругу, защемлення у шийному відділі. Робити нахили можна сидячи чи стоячи.
 • Поза щасливої дитини. Ляжте на спину, зігніть коліна на видиху, притягніть їх до грудей, поперек від підлоги не відривайте, шию розслабте. Розведіть коліна в боки, підтягніть їх до пахв. Зберігайте положення впродовж 30 секунд, розслабтеся.
 • Поза верблюда. Добре розслабляє плечі та хребет. Станьте на коліна, прогніть спину назад, поставте долоні на ступні. Зберігайте положення пів хвилини.

Як знизити навантаження

Для профілактики головного болю, втоми очей потрібно створити комфортні умови праці. Виберіть монітор із великою діагоналлю, переконайтеся, що стіл достатньо освітлений. Якщо працюєте за комп’ютером по 6-10 годин на день, робіть вправи для розслаблення кожні 2-3 години.

Корисна інформація: Профілактика втоми очей

Корисним буде використання зволожувача повітря, мінімізувати застосування обігрівачів і кондиціонерів. Свербіння, печіння, сухість усувають спеціальні краплі категорії штучної сльози. СуперОптік Аква містить гіалуронову кислоту – компонент, близький за складом до природної сльози. Використовувати краплі можна щодня до 5 разів. Краплі зволожують поверхню ока, усувають печіння, свербіння, відчуття втоми. За умов постійної роботи за комп’ютером важливо надавати очам додаткове зволоження. Препарат СуперОптік Аква випускається у зручних для використання флаконах (2 в одній упаковці).

Висновок

Гігієна зору знижує ризики перенапруги, покращує самопочуття, запобігає серйозним проблемам із зором. Робіть перерви під час тривалої роботи за комп’ютером, стежте за достатнім освітленням. Для зволоження очей ви можете використовувати краплі категорії штучної сльози, наприклад СуперОптік Аква. Хороші результати дає спеціальна гімнастика для очей та вправи з йоги.

Використана література

Труфанов І. Д., Михайлова Т. І., Шмирко В. І., Дудник Г. І. Зниження напруженості акомодуючого апарату очей оператора персонального комп’ютера (ПК).

Headache. Rizzoli P, Mullally WJ. Am J Med. 2018 Jan;131(1):17-24. doi: 10.1016/j.amjmed.2017.09.005. Epub 2017 Sep 20.

DRY EYE DISEASE. A REVIEW. Zemanová M. Cesk Slov Oftalmol. 2021 Winter;77(3):107–119. doi: 10.31348/2020/29.

Eye Muscle Exercises. Khushnood K, Sultan N, Awan MMA. J Coll Physicians Surg Pak. 2022 May;32(5):694. doi: 10.29271/jcpsp.2022.05.694.

Dry Eye. Clayton JA. N Engl J Med. 2018 Jun 7;378(23):2212-2223. doi: 10.1056/NEJMra1407936.

Дізнайся, які краплі тобі обрати
Швидкий тест, який допоможе визначитись чи загрожує вам Синдром Сухого Ока та які краплі краще обрати відповідно до ваших потреб
5 коротких запитань (3-5 хв часу на проходження)
Під час проходження тесту, ми не збираємо ваші персональні дані (ім’я, телефон, електронна адреса тощо)
ПРОЙТИ ТЕСТ
Дізнайся, які краплі тобі обрати
1.
Чи використовуєте Ви краплі для полегшення таких симптомів: сухість очей, відчуття піску, почервоніння ока?

2.
Як часто Ви відчуваєте сухість, втому очей, відчуття піску або печіння?

3.
Які симптоми відчуваєте найчастіше? (можете обрати декілька)
4.
Коли частіше відчуваєте симптоми, які зазначали в попередньому питанні?

5.
Чи використовуєте ви лінзи?

Додаткова допомога зору:
СуперОптік Капсули

1 капсула на добу для підтримки та захисту зору від
несприятливих зовнішніх факторів (робота за комп’ютером, куріння, керування транспортними засобами та вікові зміни 40 років).

Омега 3, Лютеїн Flora Glo ® та 15 активних компонентів для зниження стомлюваності та підтримання нормальних функцій зору.

Чи не є лікарським засобом.

Без ГМО.