До всіх статей

Синдром сухого ока: причини та лікування

Поради по здоров’ю
Корисна інформація: Синдром сухого ока: причини та лікування

Під час роботи за комп’ютером відчуваєте неприємну різь в очах, втому? Можливо, вас турбують почервоніння та інші неприємні симптоми? Так може проявлятися синдром сухого ока та інші офтальмологічні захворювання. Не варто сподіватися, що проблема мине самотужки – звертайтеся до спеціаліста для комплексної діагностики.

Корисна інформація: Синдром сухого ока: причини та лікування

Що потрібно знати про синдром сухого ока

Існують два основних типи синдрому сухого ока: дефіцит виділення сльози та швидке випаровування сльози:

 • Дефіцит виділення сльози – око не отримує достатнього обсягу слізної рідини, що призводить до недостатнього покриття ока слізною плівкою. Цей тип сухості може бути викликаний системними захворюваннями, віковими змінами або бути результатом менопаузи у жінок.
 • Швидке випаровування сльози – у цьому випадку сльоза виділяється, але швидко випаровується через погану якість слізної рідини. Це призводить до неповного покриття ока слізною плівкою та виникнення дискомфорту. Він може бути викликаний неправильним змиканням повік у нічний час доби або іншими факторами, які сприяють швидкому випаровуванню сльози.

Використання препаратів для лікування різних захворювань іноді може посилити проблему сухості очей. Особливо це актуально для пацієнтів, яким призначають адреноміметики, нейролептики, антиандрогени, ізотретиноїни, оральні контрацептиви, засоби від набряків, бета-блокатори та антидепресанти.

Простими словами: ці ліки можуть знижувати кількість сльози, що виділяють очі, або погіршувати її якість, що призводить до відчуття сухості та інших симптомів синдрому сухого ока. Вони можуть негативно впливати на нормальну роботу залоз, що відповідають за виділення сльози, та на її захисну плівку, викликаючи дискомфорт.

Причини появи сухості очей

Причиною появи симптомів синдрому сухого ока може бути:

 • Вітряна погода на вулиці: під час знаходження на відкритому повітрі, в таких умовах швидкість повітряних потоків може висушувати поверхню ока.
 • Гаряче або холодне сухе повітря всередині приміщень: коли повітря всередині занадто сухе й гаряче, або холодне, воно може випаровувати вологу з поверхні очей, що викликає сухість і дискомфорт.
 • Використання декоративної косметики: деякі види такої косметики, як туш для вій або лайнер, можуть закупорювати слізні залози та заважати нормальному виділенню сльози. Це призводить до зниження рівня зволоження очей і може викликати сухість та подразнення.
 • Тривала робота за комп’ютером, перегляд телевізора, довга дорога за кермом: коли людина довго зосереджена на певному об’єкті, вона кліпає рідше. Якщо не кліпати досить часто, слізна плівка випаровується швидше, що спричиняє сухість.
 • Робота з хімічними речовинами: будівельні роботи або металургійна промисловість можуть піддавати очі впливу пилу, металевих частинок або інших подразливих речовин.
 • Вплив лікарських препаратів: деякі лікарські засоби, такі як бета-блокатори, антигістамінні, гіпотензивні препарати та інші можуть мати побічний ефект, пов’язаний із сухістю очей.
 • Ризик розвитку синдрому сухого ока збільшується після 40 років, особливо у жінок. Це пов’язано з природними віковими змінами, як-от зниження рівня гормонів, які можуть впливати на виділення сльози. До того ж генетична схильність може також відігравати роль у розвитку сухості очей.
Корисна інформація: Синдром сухого ока: причини та лікування

Проблема сухості очей через лінзи?

Застосування контактних лінз підвищує можливість розвитку синдрому сухості очей. Причина цього – зміна роботи слізного апарату. На обтікання контуру контактної лінзи потрібно сліз більше ніж зазвичай. Якщо залози не виробляють рідину із запасом, проявляються характерні симптоми кератокон’юнктивіту – свербіння, печіння, сухість тощо.

Додатково ймовірність розвитку синдрому сухого ока підвищують такі фактори:

 • Неправильна посадка лінз, що призводить до порушення процесів циркуляції слізної рідини.
 • Порушення режиму носіння, термінів заміни лінз (суворо дотримуйтесь інструкції).
 • Застосування невідповідних засобів догляду, в їхньому складі мають бути зволожувальні компоненти.

При прояві характерної негативної симптоматики зверніться до фахівця. Він проведе діагностику, скаже, чи є контактні лінзи причиною проблеми чи ні, призначить ефективну терапію.

Симптоми синдрому сухого ока

Оптимальна зволоженість оболонки ока – запорука здоров’я органів зору та відсутності неприємних симптомів. За неї відповідає захисна плівка, яка вкриває рогову оболонку очного яблука, та слізна рідина, що омиває орган зору.

Якщо зволоження порушується, можуть виникати симптоми синдрому сухого ока:

 • Посилена сльозотеча або, навпаки, сухість.
 • Відчуття піску в очах.
 • Відчуття чужорідного тіла.
 • Подразнення, почервоніння.
 • Свербіння та печіння.
 • Розмитість зору.
 • Фотофобія (симптом хворобливої чутливості ока до світла).

Зазвичай прояви посилюються після тривалого перегляду ТБ, знаходження за комп’ютером. Якщо симптоми сухого ока турбують регулярно, зверніться до лікаря. Він проведе діагностику та порекомендує оптимальний план дій.

Ускладнення

Синдром сухого ока викликає неприємні відчуття і дискомфорт сам собою, але якщо нічого не робити, ситуація погіршуватиметься та згодом призведе до серйозних ускладнень.

Рогівка без належної кількості змазки запалюється, виникає відчуття піску в очах і сильного печіння. Згодом вона може потоншуватися, а поверхня вкриватися виразками. Це небезпечний стан, який потребує грамотного лікування задля збереження зору.

Корисна інформація: Синдром сухого ока: причини та лікування Корисна інформація: Синдром сухого ока: причини та лікування

Діагностика сухого ока

Діагностика синдрому сухого ока зазвичай вміщує кілька етапів і методів, зокрема:

 • Історія хвороби та симптоматика: лікар проводить детальне вивчення ваших симптомів, як-от відчуття сухості, печіння, свербіння, втома очей, чутливість до світла та інших можливих проявів. Важливо розповісти про характер симптомів, їхню тривалість та обставини, за яких вони погіршуються або покращуються.
 • Клінічний огляд: лікар проводить огляд очей, звернувши увагу на стан повік, кон’юнктиви, рогівки та інших структур ока. Він може досліджувати виділення сльози та оцінити її якість і кількість.
 • Тести на оцінку сльози: лікар може провести спеціальні тести, щоб виміряти обсяг сльози, швидкість випаровування сльози або якість слізної плівки. Деякі з таких тестів містять тест Ширмера, тест на швидке забезпечення сльози та тест на фарбування поверхні ока для оцінки пошкоджень.
 • Додаткові дослідження: у деяких випадках лікар може призначити аналіз сльози на склад і pH, вимірювання вологості в навколишньому середовищі або дослідження щодо інших можливих причин сухості очей.

Лікування сухості очей

Для лікування синдрому сухого ока застосовують:

 • Спеціальну гімнастику та масаж очей. Зарядка, незважаючи на свою простоту, дуже ефективна – головне робити її регулярно.
 • Вітамінотерапію. Є спеціальні моновітаміни та комплекси для очей.
 • Препарати штучної сльози. Так краплі СуперОптік Аква забезпечують тривале зволоження, усувають подразнення, сухість, відчуття втоми очей. Застосовувати їх можна регулярно від 3 до 5 разів на день.

Самодопомога

Якщо турбує синдром сухого ока, почніть із:

 • Купівлі зволожувача. Він забезпечить комфортний мікроклімат у приміщенні, а отже, сльози повільно випаровуватимуться, очі припинять пересихати. Не забувайте, що кондиціонери та обігрівачі висушують повітря.
 • Відмови від кондиціонерів та вентиляторів. Вони прискорюють рух повітряних мас у кімнаті, що призводить до пересихання очей.
 • Купівлі крапель категорії штучних сліз. Вони підтримують оптимальну зволоженість, прості у використанні, не мають протипоказань.
Корисна інформація: Синдром сухого ока: причини та лікування

Профілактика

Для профілактики синдрому сухого ока дотримуйтеся гігієни праці та відпочинку, робіть перерви під час комп’ютерної роботи. Корисно буде обмежити використання гаджетів у особистих цілях.

У спеку не зловживайте кондиціонерами, а в холод обігрівачами. За потреби використовуйте зволожувачі повітря. Добре допомагають краплі типу штучної сльози для зволоження очей.

Висновок

Синдром сухого ока розвивається через високі зорові навантаження, тривалий перегляд ТБ, системні захворювання, незбалансоване харчування, порушення питного режиму, алергії. Потрібно звернутися до лікаря для проходження обстеження та визначення першопричини проблеми. Швидке полегшення дають штучні сльози, наприклад, краплі СуперОптік Аква зручні та прості у застосуванні, усувають подразнення, сухість, печіння.

Використана література

Синдром «Сухого ока» – хвороба цивілізації: сучасні можливості діагностики та лікування. 2016.

Advances in dry eye disease treatment. O’Neil EC, Henderson M, Massaro-Giordano M, Bunya VY. Curr Opin Ophthalmol. 2019 May;30(3):166-178. doi: 10.1097/ICU.0000000000000569.

DRY EYE DISEASE. A REVIEW. Zemanová M. Cesk Slov Oftalmol. 2021 Winter;77(3):107–119. doi: 10.31348/2020/29.

Dry Eye Disease: An Update in 2022. Hakim FE, Farooq AV. JAMA. 2022 Feb 1;327(5):478-479. doi: 10.1001/jama.2021.19963.

Allergy and Dry Eye Disease. Leonardi A, Modugno RL, Salami E. Ocul Immunol Inflamm. 2021 Aug 18;29(6):1168-1176. doi: 10.1080/09273948.2020.1841804. Epub 2021 Feb 5.

Дізнайся, які краплі тобі обрати
Швидкий тест, який допоможе визначитись чи загрожує вам Синдром Сухого Ока та які краплі краще обрати відповідно до ваших потреб
5 коротких запитань (3-5 хв часу на проходження)
Під час проходження тесту, ми не збираємо ваші персональні дані (ім’я, телефон, електронна адреса тощо)
ПРОЙТИ ТЕСТ
Дізнайся, які краплі тобі обрати
1.
Чи використовуєте Ви краплі для полегшення таких симптомів: сухість очей, відчуття піску, почервоніння ока?

2.
Як часто Ви відчуваєте сухість, втому очей, відчуття піску або печіння?

3.
Які симптоми відчуваєте найчастіше? (можете обрати декілька)
4.
Коли частіше відчуваєте симптоми, які зазначали в попередньому питанні?

5.
Чи використовуєте ви лінзи?

Додаткова допомога зору:
СуперОптік Капсули

1 капсула на добу для підтримки та захисту зору від
несприятливих зовнішніх факторів (робота за комп’ютером, куріння, керування транспортними засобами та вікові зміни 40 років).

Омега 3, Лютеїн Flora Glo ® та 15 активних компонентів для зниження стомлюваності та підтримання нормальних функцій зору.

Чи не є лікарським засобом.

Без ГМО.