До всіх статей

Як правильно діагностувати синдром “сухого ока”?

Поради по здоров’ю
Корисна інформація: Як правильно діагностувати синдром “сухого ока”?

Якщо ви часто потираєте очі, а під час роботи за комп’ютером відчуваєте дискомфорт або різь, спостерігаєте почервоніння і це не минає, не варто нехтувати проблемою. Це може свідчити про наявність серйозного захворювання, яке потребуватиме тривалого та дорогого лікування.

Коротко про ССО

ССО (або синдром сухого ока) є станом, при якому відчувається подразнення та сухість очної ділянки. Патологія виникає через зменшення утворення сльози або занадто швидке її випаровування. Норма продукування сльози становить 0,3-0,5 мл на хвилину. Сльозова рідина використовується не тільки для зволоження очей, а й як антимікробний захист, тому її дефіцит негативно впливає на стан очей. Проявляється ССО запаленням рогівки та розвитком кон’юнктивіту, а також погіршенням зору.

Сухе око: важливо пам’ятати

Для синдрому сухого ока характерні такі симптоми, як дискомфорт, печіння, свербіж, почервоніння, відчуття “піску”, світлобоязнь, періодичне “затуманення зору”, чутливість до вітру, холоду. ССО може виникнути у всіх, але найчастіше діагностується у:

 • тих, хто багато часу проводить за комп’ютером;
 • жінок після менопаузи;
 • тих, хто постійно носить лінзи;
 • людей зрілого та похилого віку.

Також патологію часто виявляють у мешканців мегаполісів, де рівень забруднення повітря вищий.

Корисна інформація: Як правильно діагностувати синдром “сухого ока”?

ССО: класифікація

Виділяють поверхневу та глибинну форми ССО. Перша стосується тільки кон’юнктиву, друга поширюється ще й на рогівку ока. Залежно від ступеня перебігу захворювання виділяють такі типи синдрому сухого ока, що потребують термінового лікування: легкий, середній, важкий і надважкий. Останній особливо небезпечний і може призвести до повної втрати зору.

Основні патології та стани

Розвитку захворювання тією чи іншою мірою сприяють:

 • захворювання нирок і щитоподібної залози;
 • гормональні порушення в організмі;
 • патології та алергії органів зору;
 • хірургічні операції на очах.

Спровокувати ССО можуть гіпер- і гіповітамінози.

Механізми пересушування очей

Розрізняють три механізми розвитку патології: через зниження сльозопродукції, у зв’язку з підвищенням випаровування сльозової рідини та комбінований.

Синдром сухого ока має різні причини, а саме травми очей, операції, пересушене повітря, вплив неякісної косметики для очей та інші. Спричинити ССО може тривала робота за комп’ютером і багатогодинний перегляд ТБ, низька якість контактних лінз, їх неправильний підбір і використання, а також робота на виробництвах зі складними умовами праці.

Як проявляється “сухе око”

Виражені прояви синдрому можна спостерігати після напруженого робочого дня або тривалого навантаження на очі, у стані сильного стресу. Симптомами цієї патології є:

 • втомлюваність очей;
 • судинна сітка;
 • свербіж, печіння;
 • підвищена чутливість до світла;
 • сльозотеча.

За наявності тих чи інших симптомів потрібно звернутися до профільного лікаря та провести діагностику.

Корисна інформація: Як правильно діагностувати синдром “сухого ока”? Корисна інформація: Як правильно діагностувати синдром “сухого ока”?

Діагностика ССО

Лікар визначає стан пацієнта, з’ясовує причини ССО, проводить візуальний огляд очей за допомогою спеціального офтальмологічного мікроскопа. Також проводяться тест Ширмера та проба Норна. Перший допомагає дізнатися швидкість утворення сльози, друга визначає швидкість випаровування слізної рідини. За потреби проводиться забір біоматеріалу сльозової рідини.

Лікуємо належним чином сухість очей

Що ж робити, щоб зберегти очі здоровими, а зір – 100 %-вим якомога довше? Якщо природної сльози недостатньо, слід використовувати штучні аналоги – краплі з гіалуроновою кислотою. Один із таких препаратів на українському ринку – це “СуперОптик Аква“. В упаковці міститься 2 флакончики, які допомагають боротися з синдромом сухого ока.

Профілактика

Позбавлення синдрому сухого ока – це не тільки лікування препаратами, а й оптимальна вологість повітря в приміщенні, де ви живете та працюєте, сон від 8 годин на добу, регулярні перерви в роботі за комп’ютером, відмова від тривалого перегляду ТБ, вживання вітамінів, зокрема вітаміну А.

Рекомендації

Зменшити прояви ССО можна за допомогою зменшення використання кондиціонерів, захисту очей від екстремальних кліматичних умов, спеціальних вправ. Важливо на додаток до гімнастики для очей використовувати спеціальні краплі категорії штучної сльози. Вони допоможуть зняти симптоми та дадуть очам додаткове зволоження та захист.

Корисна інформація: Як правильно діагностувати синдром “сухого ока”?
Дізнайся, які краплі тобі обрати
Швидкий тест, який допоможе визначитись чи загрожує вам Синдром Сухого Ока та які краплі краще обрати відповідно до ваших потреб
5 коротких запитань (3-5 хв часу на проходження)
Під час проходження тесту, ми не збираємо ваші персональні дані (ім’я, телефон, електронна адреса тощо)
ПРОЙТИ ТЕСТ
Дізнайся, які краплі тобі обрати
1.
Чи використовуєте Ви краплі для полегшення таких симптомів: сухість очей, відчуття піску, почервоніння ока?

2.
Як часто Ви відчуваєте сухість, втому очей, відчуття піску або печіння?

3.
Які симптоми відчуваєте найчастіше? (можете обрати декілька)
4.
Коли частіше відчуваєте симптоми, які зазначали в попередньому питанні?

5.
Чи використовуєте ви лінзи?

Додаткова допомога зору:
СуперОптік Капсули

1 капсула на добу для підтримки та захисту зору від
несприятливих зовнішніх факторів (робота за комп’ютером, куріння, керування транспортними засобами та вікові зміни 40 років).

Омега 3, Лютеїн Flora Glo ® та 15 активних компонентів для зниження стомлюваності та підтримання нормальних функцій зору.

Чи не є лікарським засобом.

Без ГМО.