До всіх статей

Алергія та синдром «сухого ока»

Dry eye-наука
Корисна інформація: Алергія та синдром «сухого ока»

Останнім часом турбують сухість, різь і дискомфорт в очах? Стан неприємний і самотужки може не минути. Багато хто знає, що синдром сухого ока розвивається внаслідок використання контактних лінз, постійної роботи за комп’ютером, на тлі хронічних захворювань, але не всі в курсі, що спричинити його може банальна алергія.

Корисна інформація: Алергія та синдром «сухого ока»

Коротко про ССО

Синдром сухого ока розвивається внаслідок зниження обсягу виділення слізної рідини, зміни її складу та якості. В нормі зовнішня поверхня очного яблука вкрита тонкою слізною плівкою. Вона живить структури ока цінними речовинами. Для виконання цих функцій на належному рівні оболонка має постійно оновлюватись – це відбувається під час кліпання очима.

При синдромі сухого ока:

 • Порушується склад слізної рідини. Ліпідний шар стоншується, будова самих білкових структур змінюється. Зазвичай першопричина криється в захворюваннях, травмах очей та гіповітамінозі.
 • Збивається продукція слізної рідини, що негативно позначається на роботі ока. Можуть бути проблеми зі слізними залозами.
Корисна інформація: Алергія та синдром «сухого ока»

Сухе око: важливо пам’ятати

Сухе око – патологічний стан, при якому око не створює достатній обсяг сльози для захисту, зволоження. Нормою вважається 0,3-0,5 мл за хвилину. У групі ризику – люди з патологіями щитовидної залози, артритом, жінки в період менопаузи. Також із синдромом сухого ока часто стикаються офісні працівники, люди, які багато часу проводять за комп’ютером, використовують контактні лінзи, професійні водії. При сухості ока рекомендовано використовувати препарати штучної сльози.

Види алергії на очах

Є низка офтальмологічних патологій алергічного та неалергічного характеру. Їм властивий такий загальний симптом – почервоніння білків очей. Саме тому алергологи-імунологи приділяють максимальну увагу діагностиці, симптоматиці.

Синдром сухого ока при алергії – не рідкість. Причиною може бути:

 • Непереносимість холоду. У деяких людей очі набрякають, виглядають запаленими після прогулянки на морозі взимку. Зазвичай страждає і шкіра – розвивається кропив’янка.
 • Алергічний кон’юнктивіт. Провокує сльозотечу, набряк слизової, світлобоязнь.
 • Алергічний дерматит. Виникає внаслідок застосування певної косметики, лікарських засобів. На шкірі обличчя та повік розвивається набряк, може турбувати запалення, печіння, свербіж. Очі набрякають і червоніють.

У будь-якому випадку потрібна диференційна діагностика. Лише точне визначення першопричини стану допоможе вирішити проблему, поліпшити самопочуття.

Причини сухості очей при алергії

Зрозуміти, чи розвинувся синдром сухого ока через алергію чи з іншої причини, зможе лікар. Ймовірні причини його виникнення, крім алергічної реакції:

 • зневоднення;
 • куріння;
 • низька вологість повітря;
 • ревматоїдний артрит, синдром Шегрена, патології щитовидки;
 • стрибки гормонального фону;
 • неправильне використання контактних лінз;
 • тривала робота за комп’ютером або водіння авто (призводять до перенапруження, рідкісного кліпання очима та зниження обсягів виділення сльози).

Антигістамінні препарати теж можуть пересушувати очі. Внаслідок симптом, з яким ви боретеся, лише посилиться.

Алергія та контактні лінзи

Дискомфортні відчуття при використанні контактних лінз – поширена скарга під час сезону алергій. Це означає, що проблема у засобах контактної корекції? Зовсім необов’язково. Алергічна реакція може розвиватися не на лінзу, а на речовини, які накопичуються на ній. До активного відкладання алергенів схильні вироби із силікон-гідрогелевих матеріалів (через їхні характеристики). Тому для чутливих очей лікарі рекомендують використовувати одноденні лінзи – вони безпечніші.

Симптоми сухості очей при алергії

Алергічний кон’юнктивіт торкається не тільки органів зору. Очі тісно взаємопов’язані з порожниною носа, тому почервоніння очей може виникати одночасно з ринітом.

Сезонний кон’юнктивіт розвивається швидко – зазвичай одразу після контакту з квітковим пилком або іншим тригером. Починається свербіння кон’юнктиви, слізна рідина утворюється у значній кількості, червоніють очі. Риніт часто приєднується, хоча цей симптом і не є обов’язковим. Форма алергії має добову залежність – ознаки сильніше виражені в денний та ранковий час, коли концентрація пилку в повітрі досягає свого максимуму.

Кон’юнктивіт, що триває впродовж усього року, теж зустрічається. Сльозотеча, почервоніння, свербіж очей чергуються з періодами ремісії. Пацієнта можуть непокоїти симптоми бронхіальної астми, атопічного дерматиту.

Корисна інформація: Алергія та синдром «сухого ока» Корисна інформація: Алергія та синдром «сухого ока»

Симптоми синдрому «сухого ока»

Синдром сухого ока при алергії та з інших причин супроводжують:

 • Відчуття хворобливості, важкості.
 • Постійна втома.
 • Печіння та свербіж.
 • Сухість та почервоніння.
 • Розмитий зір.
 • Світлобоязнь.

Може турбувати відчуття чужорідного тіла, в деяких людей активізується сльозотеча.

Лікування алергії на очах

Якщо у вас часто буває алергія на косметику, пилок, побутову хімію, і в цьому випадку сльозяться очі, дотримуйтеся таких рекомендацій:

 • Відмовтеся на кілька місяців від використання контактних лінз, на поверхні яких можуть накопичуватися збудники, до стабілізації стану.
 • Використовуйте краплі для очей. Наприклад, СуперОптік Аква заспокоює, зволожує очі та усуває дискомфорт. Застосовувати краплі можна при алергії та просто для профілактики, рекомендована кількість використань на день – від 3 до 5.
 • Зверніться до лікаря – при сильних симптомах алергії може знадобитися приймання відповідних лікарських препаратів. Деякі можна придбати лише за рецептом.
Корисна інформація: Алергія та синдром «сухого ока»

Препарати штучної сльози при алергії призначають найчастіше. У складі СуперОптік Аква є гіалуронова кислота, яка зволожує око. В одній упаковці 2 флакони крапель.

Зазвичай при алергії призначають засоби проти набряків, антигістамінні, стабілізатори мастоцитів і препарати штучної сльози. Якщо турбує сильний біль, лікар може порекомендувати протизапальний нестероїдний засіб.

Дослідження та рекомендації

Алергічні кон’юнктивіти часто ускладнюються синдромом сухого ока, що негативно впливає на якість життя пацієнта, потребує комплексного, розумного лікування. Для покращення стану рекомендовано використовувати препарати штучної сльози. Вони не лише усувають негативні алергічні симптомати, але й знижують ймовірність розриву слізної плівки, виконують профілактичну дію.

Сухість очей та алергія на очах викликають неприємні симптоми, можуть заважати нормальній життєдіяльності. Своєчасно звертайтеся до лікаря, щоб він поставив правильний діагноз та призначив ефективне лікування.

Висновок

Алергія може стимулювати розвиток синдрому сухого ока. Щоб покращити стан, уникнути ускладнень, важливо визначити першопричину. Зверніться до лікаря для проведення диференціальної діагностики, використовуйте рекомендовані препарати. При синдромі сухого ока працюють краплі на кшталт штучної сльози. СуперОптік Аква підходить для щоденного застосування.

Використана література

Ф. А. Бахрітдінова, С. Ш. Міррахімова, К. І. Нарзікулова. Оптимізація лікування синдрому сухого ока при алергічних кон’юнктивітах. Офтальмологічний журнал. 2020. № 2 (493).

DRY EYE DISEASE. A REVIEW. Zemanová M. Cesk Slov Oftalmol. 2021 Winter;77(3):107–119. doi: 10.31348/2020/29.

Dry Eye Disease: Prevalence, Assessment, and Management. Rouen PA, White ML. Home Healthc Now. 2018 Mar/Apr;36(2):74-83. doi: 10.1097/NHH.0000000000000652.

Share Menopause and Dry Eye Syndrome. Lurati AR. Nurs Womens Health. 2019 Feb;23(1):71-78. doi: 10.1016/j.nwh.2018.11.001. Epub 2018 Dec 27.

Дізнайся, які краплі тобі обрати
Швидкий тест, який допоможе визначитись чи загрожує вам Синдром Сухого Ока та які краплі краще обрати відповідно до ваших потреб
5 коротких запитань (3-5 хв часу на проходження)
Під час проходження тесту, ми не збираємо ваші персональні дані (ім’я, телефон, електронна адреса тощо)
ПРОЙТИ ТЕСТ
Дізнайся, які краплі тобі обрати
1.
Чи використовуєте Ви краплі для полегшення таких симптомів: сухість очей, відчуття піску, почервоніння ока?

2.
Як часто Ви відчуваєте сухість, втому очей, відчуття піску або печіння?

3.
Які симптоми відчуваєте найчастіше? (можете обрати декілька)
4.
Коли частіше відчуваєте симптоми, які зазначали в попередньому питанні?

5.
Чи використовуєте ви лінзи?

Додаткова допомога зору:
СуперОптік Капсули

1 капсула на добу для підтримки та захисту зору від
несприятливих зовнішніх факторів (робота за комп’ютером, куріння, керування транспортними засобами та вікові зміни 40 років).

Омега 3, Лютеїн Flora Glo ® та 15 активних компонентів для зниження стомлюваності та підтримання нормальних функцій зору.

Чи не є лікарським засобом.

Без ГМО.